W szkole tradycji czas na nauki

Opublikowane przez MR w wydarzenia · 7 Maj 2023
"My som spod Pustek" - Pogórzańska Szkoła Tradycji - pod tą nazwa kryje się kolejny projekt realizowany przez Towarzystwo Teatru Orkiestry i Chóru Włościańskiego w Łużnej, mający na celu ochronę i kultywowanie dziedzictwa kulturowego Pogórza. W ramach projektu prowadzona jest nauka gry na basach ludowych.

Aktualnie w warsztatach bierze udział czterech uczniów. Zajęcia prowadzone są w Wiejskim Domu Kultury w Biesnej - filii Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, a warsztaty prowadzi instruktor Henryk Waląg.
Nauka odbywa się na zasadzie mistrz - uczeń, metodą beznutową tzn. mistrz demonstruje uczniowi sposób gry, natomiast zadaniem ucznia jest wielokrotne powtarzanie zademonstrowanych fraz i technik, aż do całkowitego ich opanowania.

Towarzystwo pragnie serdecznie podziękować Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łużnej, a szczególnie Pani Dyrektor Karolinie Szymczyk za udostępnienie bazy lokalowej oraz instrumentów, oraz Pani Joannie Brach – dyr. Ośrodka Kultury i Biblioteki w Moszczenicy, za promocję projektu oraz pomoc w rekrutacji uczestników.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.