Gody zakończone, nagrody rozdane

Opublikowane przez MR w wydarzenia · 25 Kwiecień 2023
Małopolski Konkurs Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY to niezwykle ciekawe wydarzenie artystyczne, odbywające się w Łużnej od 2009 roku. W tegorocznej, 14. już edycji Konkursu uczestniczyły zespoły folklorystyczne i grupy regionalne z terenu całej Małopolski, wcześniej zakwalifikowane w konkursach regionalnych.

Zespoły rywalizowały o nagrodę główną - prestiżową w środowisku regionalistów Złotą, Srebrną i Brązową RÓŻDŻKĘ.

W skład Komisji Artystycznej weszli specjaliści z zakresu etnografii, teatru, muzyki i tańca ludowego. Najlepszych wykonawców Komisja Artystyczna rekomendowała na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

PROTOKÓŁ

posiedzenia Komisji Artystycznej oceniającej
14. Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych
POGÓRZAŃSKIE GODY,
który odbył się w dniach 22-23 kwietnia 2023 r.
w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej.

Komisja Artystyczna w składzie:

• Lidia Czechowska (choreograf)
  • Urszula Gieroń (etnograf)
  • Aleksander Smaga (muzyk) - MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
  • Jan Zdziarski (instruktor teatralny, logopeda artystyczny)
  • prof. Stanisław Węglarz (etnolog) - przewodniczący

obejrzała i oceniła widowiska zaprezentowane przez:

• 10 zespołów regionalnych z 5 powiatów województwa małopolskiego (po dwa z pow. limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego, trzy z pow. nowosądeckiego, jeden z powiatu tarnowskiego);
  • 3 grupy regionalne (dwie z powiatu nowosądeckiego, jedną z limanowskiego).

Komisja postanowiła przyznać następujące miejsca, nagrody i wyróżnienia:

W KATEGORII ZESPOŁÓW REGIONALNYCH:

• ZŁOTĄ RÓŻDŻKĘ i nagrodę finansową w kwocie 3500,00 zł Zespołowi Regionalnemu PODEGRODZIE z Podegrodzia za program ZMÓWINY,

• SREBRNĄ RÓŻDŻKĘ  i nagrodę finansową w kwocie 2500,00 zł Zespołowi im. Jana Jędrola REGLE z Poronina za program ZRYNKOWINY,

• BRĄZOWĄ RÓŻDŻKĘ i nagrodę finansową w kwocie 2000,00 zł Zespołowi Regionalnemu MSZALNICZANIE z Mszalnicy za program OCEPINY,

• Nagrodę Starosty Powiatu Gorlickiego w kwocie 1500,00 zł Zespołowi Regionalnemu CZARDASZ z Niedzicy za program POGRZEBOWINY.

Dwa równorzędne wyróżnienia i nagrody finansowe w kwocie po 1000,00 zł otrzymują:

• Zespół Regionalny DOLINA SŁOMKI ze Stronia za scenariusz obejmujący najważniejsze momenty obrzędu oczepin i bardzo dobrą ich prezentację sceniczną,

• Zespół Regionalny SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic za przedstawienie oryginalnego zwyczaju rozliczeń po zakończeniu wypasu owiec.

Dyplomy uczestnictwa otrzymują:

• Zespół Regionalny ROŻNOWSKA DOLINA z Rożnowa,
  • Zespół Regionalny BISKUPIANIE z Biskupic Radłowskich,
  • Zespół Regionalny ŚWARNI z Nowego Targu,
  • Zespół Regionalny HOP CUP z Zakopanego.

W KATEGORII GRUP REGIONALNYCH:

• ZŁOTĄ RÓŻDŻKĘ i nagrodę finansową w kwocie 2000,00 zł Grupie Regionalnej z Kąclowej za program GĄŚ ŚW. MORCINA,

• SREBRNĄ RÓŻDŻKĘ i nagrodę finansową w kwocie 1700,00 zł Grupie Regionalnej SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic za program KISONIE KAPUSTY U MORCINÓW,

• BRĄZOWĄ RÓŻDŻKĘ i nagrodę finansową w kwocie 1500,00 zł Kołu Gospodyń Wiejskich z Binczarowej za program BINCZAROWSKIE PIECZENIE CHLEBA.

Na Międzywojewódzki Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja Artystyczna zakwalifikowała:

• Zespół Regionalny PODEGRODZIE z Podegrodzia z programem ZMÓWINY,
  • Zespół Regionalny im. Jana Jędrola REGLE z Poronina z programem ZRYNKOWINY,
  • Zespół Regionalny CZARDASZ z Niedzicy z programem POGRZEBOWINY,
  • Grupę Regionalną z Kąclowej z programem GĄŚ ŚW. MORCINA.

Komisja stwierdza, że przedstawienia programów na tegorocznych POGÓRZAŃSKICH GODACH stały na wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym. W naszej opinii jest to niezwykle ważne wydarzenie kulturalne nie tylko w skali województwa małopolskiego. Daje ono bowiem możliwość zaprezentowania rzadko podejmowanych i nie najbardziej widowiskowych lecz ciekawych tematów etnograficznych, chroniąc je w ten sposób przed zapomnieniem. Dlatego Komisja uważa, że POGÓRZAŃSKIE GODY należy kontynuować.

Komisja wyraża słowa szczególnego uznania organizatorom Godów za zrealizowanie kolejnej edycji przeglądu: Małopolskiemu Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, jego dyrekcji Panu Andrzejowi Zarychowi oraz Panu Piotrowi Gąsienicy wraz z pracownikami, a także Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łużnej na czele z Panią dyrektor Karoliną Szymczyk i jej współpracownikom.

Dziękujemy Pani Marii Gubale - Staroście Powiatu Gorlickiego za objęcie honorowym patronatem konkursu oraz ufundowanie nagrody pieniężnej dla jednego z laureatów i za wsparcie finansowe wydarzenia.

Dziękujemy serdecznie za gościnne występy Zespołowi Folklorystycznemu BESKIDY z Dominikowic oraz Uczniom i Absolwentom Państwowej Szkoły Muzycznej l stopnia w Nowym Sączu - filia w Szalowej, a także konferansjerowi Panu Bogdanowi Krokowi za prezentacje uczestników i prowadzenie imprezy.

Dziękujemy Spółdzielni Socjalnej POGÓRZE na czele z jej Prezesem Panem Andrzejem Staszyńskim za przygotowanie smacznego cateringu oraz sponsorowi - firmie WYSOWIANKA UZDROWISKO S.A. za wodę mineralną dla uczestników POGÓRZAŃSKICH GODÓW.

Fundatorami nagród pieniężnych są:

• Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu w kwocie 15 200,00 zł.
  • Starostwo Powiatowe w Gorlicach w kwocie 1500,00 zł.

Fundatorem upominków i dyplomów dla wszystkich uczestników jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Ponadto Starostwo Powiatowe w Gorlicach dofinansowało wydarzenie w kwocie 1500,00 zł.

Impreza przebiegała pod honorowym patronatem starosty powiatu gorlickiego Pani Marii Gubały.

Patronami medialnymi byli: Polskie Radio Rzeszów, Radio Kraków, Radio RDN MAŁOPOLSKA, Gorlice TV, Gorlice24.pl, Luzna24.pl.

Na tym protokół zakończono i podpisano.
[ podpisy członków Komisji Artystycznej ]
Łużna, 23 kwietnia 2023 r.