Zapraszamy na warsztaty Letniej Czytelni Plenerowej - Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Zapraszamy na warsztaty Letniej Czytelni Plenerowej

Opublikowany przez w ogłoszenia ·
Gminy Ośrodek Kultury w Łużnej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w cyklu wakacyjnych zajęć warsztatowych dla dzieci i seniorów realizowanych w ramach projektu "Letnia czytelnia plenerowa – zaczytana gmina Łużna". Zajęcia poprowadzi pani Bronisława Siuta.
Poniżej przedstawiamy terminy propozycji dla dzieci, a już wkrótce podamy daty poszczególnych zajęć dla seniorów. Swój udział w warsztatach można zgłaszać telefonicznie pod nr tel. 515 916 708.

Warsztaty plenerowe dla dzieci:

09.07.2020 ; godz. 10.oo (czwartek) * Biblioteka małego człowieka na trawie
Zapraszamy do wspólnego głośnego czytania utworów i poezji o tematyce historycznej i nie tylko, oraz wykonania kolorowych ilustracji do przeczytanych utworów. (przynosimy ze sobą koce i karimaty)

16.07.2020  ; godz. 10.oo (czwartek) * Historyczne drzewo
Buk, który rósł w lesie na wzgórzu w czasie bitwy o wzgórze Pustki „opowiada” ustami uczestników warsztatów o swoich przeżyciach związanych z tym wydarzeniem. W trakcie warsztatu wykonamy metodą mieszanych technik plastycznych drzewo buk i posadzimy jego sadzonkę w bliskiej okolicy.

23.07.2020 ; godz. 10.oo (czwartek) * Mój skarbiec na rodzinne pamiątki
Porozmawiamy o rodzinnych pamiątkach przechowywanych w naszych domach od pokoleń i potrzebie dalszego ich gromadzenia, następnie wykonamy szkatułki i spersonalizowane worki na te pamiątki i skarby z przeszłości, zdobiąc je metodą decoupage'u.

30.07.2020 ; godz. 10.oo (czwartek) * Książkozaury
Opowiemy krótką historię powstania książki i wykonamy od podstaw swoją własną książkę, redagując jej treść i tworząc ilustracje zdobiące nasze dzieła.

06.08.2020 ; godz. 10.oo (czwartek) * Gontyna na wzgórzu Pustki
Porozmawiamy o historii kaplicy cmentarnej i wydarzeniach związanych z jej odbudową po pożarze. Następnie wykonamy własnoręcznie, dowolną techniką plastyczną pocztówkę z widokiem gontyny.

13.08.2020 ; godz. 10.oo (czwartek) * Złoty koszyczek pełen skarbów
Poznamy historię o złotym koszyczku i wykonamy z kartonu dowolnymi technikami plastycznymi Koszyczek Rozmaitości.

Warsztaty dla seniorów:
(daty poszczególnych spotkań będą podawane na bieżąco)

Ballada o Wzgórzu Pustki
Posłuchamy opowieści z czasów młodości uczestników warsztatu, na temat zdarzeń związanych ze wzgórzem Pustki, działającym na nim kamieniołomem piaskowca i pożarem gontyny w 1984 roku. O ludziach, których znali lub o nich czytali w lokalnych gazetach i innych wydawnictwach.

Zapomniane słowa
Archaizmy i regionalizmy wydobywane z szufladek pamięci. Porozmawiamy o tym jaka była ich wymowa potoczna, w jakich sytuacjach były używane, co znaczyły i jakimi współczesnymi słowami je zastąpiono. Zredagujemy minisłownik zapomnianych i nieużywanych współcześnie słów.

Porządna książka
Dyskusja na temat czym jest dla mnie dobra książka, dlaczego jej fabuła zapada w naszą pamięć na
długi czas i jak na przestrzeni wieków drukowano i oprawiano książki. Po dyskusji, uczestnicy warsztatu wykonają ilustrację przedstawiającą idealną (ich zdaniem) książkę.

Sto pytań o…
Wspólne czytanie fragmentów książek o historii gminy Łużna, wspólne redagowanie pytań i szukanie odpowiedzi na tematy nurtujące uczestników warsztatów, związane z dawniejszym i obecnym funkcjonowaniem gminy Łużna.

Zaplątane poniedziałki
Zapoznamy się z tekstami instruktażowymi dotyczącymi wykonywania robótek ręcznych: szydełkowania i dziergania dzianiny na drutach. Obejrzymy przykładowe wzory splotów i modelki prezentujące wydziergane ubrania oraz biżuterię i elementy dekoracji wnętrz. Uczestnicy warsztatu wykonają samodzielnie splot szydełkowy lub dzianinę.

Wzruszające strofy, czyli Ziemia Gorlicka w poezji i prozie
Wspólne czytanie tekstów i recytowanie poezji regionalnej oraz dyskusje międzypokoleniowe na temat lokalnej historii i miejscowej tradycji związanej z obchodami świąt patriotycznych.

Ponadto zapraszamy na spotkania z autorami ciekawych książek opisujących ważne wydarzenia dla Łużnej i naszego regionu: Edwardem Mazurem – historykiem, nauczycielem, autorem książki "Gmina Łużna w czasie I wojny światowej ; w 100 rocznicę bitwy pod Gorlicami" oraz Bogusławem Michalcem – autorem książek dla dzieci, piosenek i opowiadań, poetą, twórcą autorskich przewodników po naszym regionie.

Wszystkie spotkania będą odbywać się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa związanych z epidemią COVID 19.