Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Przejdź do treści

Z Niepodległą ku przyszłości

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Opublikowane według HW w wydarzenia · 30 Październik 2020
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej serdecznie zaprasza do udziału w cyklu wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, odbywających się pod wspólną nazwą: „Z Niepodległą ku przyszłości - narodowe świętowanie z historią w tle”. Poniżej przedstawiamy poszczególne elementy projektu.
W dniu 10 listopada 2020 r. o godz. 12.00 na wzgórzu Pustki w Łużnej, lub jeśli warunki atmosferyczne lub epidemiczne na to nie pozwolą, w siedzibie GOK przeprowadzona zostanie tzw. lekcja żywej historii dla uczniów szkół z terenu gminy Łużna. Lekcja zostanie zorganizowana przy współpracy z Grupą Rekonstrukcji Historycznej. Ideą przeprowadzenia tego działania jest rozbudzenie w uczestnikach chęci zgłębiania historii naszej Ojczyzny oraz jej drogi do niepodległości.
W tym samym dniu zapraszamy na widowisko słowno-muzyczne połączone z oratorium „Niepodległa”, z wykorzystaniem efektów świetlnych i dźwiękowych, występami aktorów - recytatorów, a także żołnierzy z grupy rekonstrukcyjnej. Widowisko zakończy uroczyste odczytanie Apelu Poległych. Jeśli warunki pozwolą, widowisko zostanie poprzedzone nabożeństwem w kaplicy na wzgórzu Pustki i modlitwą za Ojczyznę oraz poległych w walce o jej niepodległość.

11 listopada 2020 r. o godz. 12.00, w Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości odbędą się uroczystości, które rozpoczną się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Św. Marcina Biskupa w Łużnej, a następnie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej odbędzie się okolicznościowy koncert z udziałem lokalnych zespołów artystycznych oraz artysty zawodowego - pieśniarza Pawła Orkisza, który wystąpi z repertuarem patriotycznym.
Podczas uroczystości zostanie także rozstrzygnięty ogłoszony wcześniej konkurs na utwór poetycki o tematyce związanej z I wojną światową, Bitwą Gorlicką oraz odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wręczone zostaną nagrody za najlepszy utwór, będzie też prezentacja nagrodzonych wierszy.

Wśród uczestników wymienionych wydarzeń dystrybuowana będzie kartka okolicznościowa, nawiązująca w swej treści do wydarzeń historycznych mających miejsce na terenie gminy Łużna.

Jeśli ograniczenia wynikające z trwającej epidemii COVID 19 uniemożliwią udział publiczności, przebieg całej uroczystości zostanie zarejestrowany w formie reportażu filmowego i udostępniony na stronach internetowych Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej (www.gok.luzna.pl) i Gminy Łużna (www.luzna.pl).


Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnegp "Niepodległa"
Copyright © 2020 Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej * Created by MiroR ™ Design Studio
Wróć do spisu treści