Tradycja zamknięta w kłosach - Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Tradycja zamknięta w kłosach

Pod taką nazwą Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej realizuje cykl działań poświęconych zachowaniu tradycji regionalnych zawartych w tańcu, obrzędzie i muzyce, na którego realizację otrzymał pomoc finansową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W ramach zadania zaplanowano przeprowadzenie warsztatów służących zachowaniu, przekazywaniu i kontynuacji lokalnych tadycji. Od początku czerwca, pomimo ograniczeń związanych z epidemią COVID 19, prowadzone są warsztaty tańca ludowego oraz muzykowania na tradycyjnych instrumentach ludowych. Warsztaty taneczne prowadzone są dla pojedynczych osób jak i par tanecznych. Zawierają też elementy tańca zespołowego. Zajęcia warsztatowe nauki gry tradycyjnych utworów ludowych na instrumentach regionalnych, takich jak skrzypce, basy, trąbka i klarnet, również prowadzone są indywidualnie i zespołowo. Efekty pracy uczestników warsztatów zostaną nagrane w formie wideo i opublikowane w internecie, tak aby wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się z efektami pracy uczestników i instruktorów.
Kolejnym elementem, wchodzącym w skład realizowanego projektu, jest zorganizowanie w każdym z sołectw gminy Łużna warsztatów tradycyjnego wykonywania wieńców dożynkowych, których celem jest zaprezentowanie oraz nauka technik tradycyjnego wykonywania wieńców dożynkowych oraz sposobu ich zdobienia z użyciem zbóż, kwiatów i owoców.
Pierwotnie zwieńczeniem wszystkich działań warsztatowych miało być zorganizowanie imprezy plenerowej, podczas której w jednym miejscu można byłoby zobaczyć efekty. Planowano także występy zespołów regionalnych oraz pokazy tradycyjnego rzemiosła. Jednak stan epidemii częściowo pokrzyżował plany organizatorów wymuszając realizację jedynie tych elementów projektu, które będą mogły być wykonane bez ryzyka zakażenia, tak dla wykonawców jak i dla widzów.
W związku z tym, zamiast jednej imprezy plenerowej w dniu 15 sierpnia, w poszczególnych sołectwach (parafiach) gminy Łużna odbędą się poświęcenia i prezentacje wieńców dożynkowych, wykonanych w ramach warsztatów. Towarzyszyć im będą degustacje potraw regionalnych.
Wszystkie działania przeprowadzone zostaną z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa.