Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Przejdź do treści

Święto Niepodległości w Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Opublikowane według HW w wydarzenia · 15 Listopad 2022
W piątek, 11 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, co nie dziwi, ponieważ organizatorzy przygotowali bardzo ciekawy program wydarzenia. Przy pięknej, można by nawet powiedzieć wiosennej pogodzie, odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięły poczty sztandarowe jednostek OSP, szkół oraz organizacji politycznych. Na maszt wciągnięta została flaga narodowa, a zgromadzeni odśpiewali z towarzyszeniem orkiestry dętej wszystkie cztery zwrotki polskiego hymnu. Okolicznościowy referat wygłosił wójt gminy Łużna Pan Mariusz Tarsa. Głos zabrali także poseł na Sejm RP Pani Barbara Bartuś, radna Sejmiku Województwa Małopolskiego Pani Jadwiga Wójtowicz oraz Wicestarosta Powiatu Gorlickiego Pan Stanisław Kaszyk. Każdy z biorących udział w uroczystości został obdarowany kotylionem wykonanym przez uczestników warsztatów plastycznych. Również panie ze Stowarzyszenia Koło Kobiet Łużnianka" częstowały zgromadzonych słodyczami specjalnie przygotowanymi na odbywający się w tym dniu odpust parafialny z okazji dnia św. Marcina - patrona parafii Łużna.

Po zakończonym apelu publiczność udała się do sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej, gdzie odbył się okolicznościowy koncert, w którym wystąpili: chór CANTABILE pod dyrekcją Jana Wypaska z Oratorium pt. Niepodległa" Dominika Lasoty do tekstów łużańskiej poetki Pani Zofii Rzący, oraz pieśniarz Piotr Selim wraz zespołem. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni i piosenki patriotyczne, tak historyczne jak i skomponowane przez współczesnych autorów. Całości widowiska dopełniło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadzone przez grupę uczestników warsztatów muzycznych.

Impreza była podsumowaniem działań prowadzonych w ramach zadania pn. Znaczy Niepodległość" przez Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej oraz Koalicjantów KOALICJI DLA NIEPODLEGŁEJ: Ochotniczą Straż Pożarną i Centrum Usług Wspólnych w Łużnej. Na jego realizację złożyło się wiele przedsięwzięć, których celem było poszerzenie wiedzy historycznej, wzmocnienie tożsamości narodowej, dążenie do ugruntowania poczucia wspólnoty oraz działania podkreślające polską państwowość i pielęgnujące pamięć o dawnych wydarzeniach prowadzących do odzyskania niepodległości w 1918 r.

W ramach projektu przeprowadzono warsztaty muzyczne i plastyczne, zorganizowano spacer historyczny po cmentarzu Nr 123 na wzgórzu Pustki, pokaz grupy rekonstrukcji historycznej, akcję sprzątania cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej. Finałem było zorganizowanie w dniu 11 listopada koncertu z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości z występem pieśniarza, koncertem chóru CANTABILE oraz orkiestry dętej, wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i pokazem grupy rekonstrukcji historycznej.

Serdecznie dziękujemy społeczeństwu naszej gminy za liczne włączenie się w realizację zadania. Pragniemy także serdecznie podziękować Koalicjantom, którzy włączyli się w realizację zadania: Ochotniczej Straży Pożarnej w Łużnej oraz Centrum Usług Wspólnych. Również serdecznie dziękujemy za wsparcie finansowe otrzymane w ramach Rządowego Programu Koalicje dla Niepodległej".Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”Wróć do spisu treści