Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Przejdź do treści

"Pogórzańskie Gody" wracają do Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Opublikowane według HW w wydarzenia · 21 Luty 2022
Wczesną wiosną, począwszy od 2009 roku, w Łużnej w powiecie gorlickim odbywa się Małopolski Konkurs Obrzędów, Zwyczajów i Obyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY. Jego organizatorami są: Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej.
To przegląd o zasięgu wojewódzkim, w którym mogą uczestniczyć dorosłe zespoły folklorystyczne i grupy regionalne z terenu całej Małopolski, które w sposób najbardziej autentyczny, zgodnie z tradycją własnego regionu oraz dawną wiejską obyczajowością prezentują różnorodne widowiska oparte na elementach tradycyjnej kultury ludowej: obrzędach, zwyczajach, obyczajach, muzyce, śpiewie i gwarze.
Co roku scena Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej gości kilkanaście najlepszych zespołów wyłonionych w drodze wcześniejszych kwalifikacji.

GODY to nietypowy konkurs o wyjątkowych zasadach. Cała uwaga skupia się na obrazach z życia dawnej wsi, a sceną rządzą rytuały, symbole, atrybuty oraz wartości i normy przyjęte w społeczności wiejskiej. Przywoływane są między innymi fragmenty wesela ludowego, zwyczaje związane z narodzinami czy pogrzebem, dożynki, zwyczaje bożonarodzeniowe, prace gospodarskie takie jak: darcie pierza, kiszenie kapusty, miodobranie czy wiele innych.
Tutaj stroje i ubiory ludowe z pieczołowitością dostosowywane są do tematu widowiska, a ich zróżnicowanie zgodne jest z wiekiem występujących i prezentowanym zwyczajem, skład instrumentów towarzyszących "aktorom" jest wyłącznie tradycyjny. Taka daleko cofnięta w czasie forma dotyczy również prezentowanego śpiewu i tańca – chociaż jest go tutaj najmniej.

Podczas konkursu zespoły ubiegają się o główne trofea w postaci Złotej, Srebrnej i Brązowej Różdżki a także o rekomendację do udziału w Międzywojewódzkim Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Bukowinie Tatrzańskiej.

Serdecznie zapraszamy do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej na tegoroczne przesłuchania w dniach 23 i 24 kwietnia!

Wróć do spisu treści