Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Przejdź do treści

Plenerowe widowisko teatralne "Świtezianka"

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Opublikowane przez HW w wydarzenia · 5 Wrzesień 2022
Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rokiem romantyzmu polskiego. Równo dwieście lat temu ukazało się pierwsze wydanie "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza, co uważa się, jako początek epoki romantycznej w literaturze polskiej.
W całym kraju odbywają się różnorodne wydarzenia i projekty kulturalne i literackie upamiętniające te ważne fakty.

Lokalni artyści z gminy Łużna włączyli się w te ogólnopolskie obchody poprzez realizację projektu "I ja tak czuję, i ja w to wierzę... Romantyczne przesłanie Ballad i Romansów Adama Mickiewicza na łużanskiej scenie".
Głównym wydarzeniem projektu była premiera plenerowego spektaklu teatralnego "Świtezianka" w wyjątkowej scenerii majątku Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej.

Niepowtarzalny klimat parku i małego jeziorka wzmocniły romantyczny przekaz spektaklu. Przed nim odbyło się uroczyste wprowadzenie w epokę romantyzmu poprzez odczytanie ballady "Romantyczność" Adama Mickiewicza. Tekst we wspaniały sposób przedstawił Bogdan Krok - dyrektor Ciężkowickiego Centrum Kultury, po czym piękną plenerową scenę wypełniło widowisko teatralne.
W projekcie jako aktorzy udział wzięli: Kamila Szwarc - Świtezianka, Daniel Tulicki - Strzelec, Tomasz Król - Adam Mickiewicz oraz młode pokolenie aktorek w roli nimf: Marcelina Stec, Julia Tacyn, Laura Janik, Maja Gajda, Julia Szczerba, Aleksandra Szczerba, Julia Zielińska i Zuzanna Przepiora.
Spektakl wyreżyserowała Małgorzata Tarsa, a muzykę skomponował Mikołaj Tarsa. Projekt koordynował dyrektor GOK Henryk Waląg.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pana Łukasza Gaja - dyrektora Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, za pomoc w przygotowaniu spektaklu i gościnę w pięknym miejscu. Serdeczne podziękowania kierujemy także w stronę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dofinansowanie projektu.
Copyright © 2023 Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej * Created by MiroR ™
Wróć do spisu treści