Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Przejdź do treści

Finał projektu "Pozytywnie zaczytani"

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Opublikowane według HW w wydarzenia · 12 Październik 2021
W Gminnym Ośrodku Kultury w Łużnej dobiegła końca realizacja projektu pn. "Pozytywnie zaczytani" - cykl działań promujących czytelnictwo w gminie Łużna. Jego głównym celem było podnoszenie kompetencji czytelniczych, rozbudzenie potrzeb kontaktu z literaturą oraz rozwijanie kreatywności poprzez uczestnictwo w szeregu  spotkań z książką w roli głównej.

W ramach realizacji zadania przeprowadzono cykl warsztatów stymulujących kreatywność oraz wspierających umiejętności związane z twórczym myśleniem, kształtujących poczucie, iż literatura i szeroko pojęta sztuka, to nieodłączne elementy życia tworzące przestrzeń dla twórczych działań, umożliwiających integrację różnych grup społecznych, a także podnoszących kompetencje czytelnicze wśród mieszkańców.
I tak dla dzieci  przeprowadzono warsztaty literacko - plastyczne dotyczące najpopularniejszych bajek oraz ich bohaterów.  Dzieci mogły przenieść się w świat baśni Andersena, wierszy Brzechwy, a także poznać bohaterów innych lektur szkolnych. Na ich podstawie odtwarzali własną, wyrażoną w formie prac plastycznych wizję bohaterów i wydarzeń.
Starsi uczniowie  mogli wczuć się w role aktorów odgrywając scenki z poznanych dotąd lektur szkolnych. Uczestnicy  mieli także  możliwość spotkać się osobiście z Bogusławem Michalcem, literatem urodzonym w pobliskich Zagórzanach, autorem książek dla dzieci, piosenek i autorskich przewodników, autorem wierszy i opowiadań.

Kolejnym elementem zadnia było zorganizowanie seansu kina plenerowego. Wyświetlono ekranizację znanej lektury pt. "Czerwone krzesło". Pokaz odbył się w plenerze, przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Łużnej.

W realizacji nie zapomniano o seniorach, dla których zorganizowane zostały warsztaty literackie. Zajęcia prowadzone przez Panią Bronisławę Siutę poruszały różnorodną tematykę, a tłem do każdego ze spotkań była określona pozycja literacka. Spotkania odbywały się w miłej i przytulnej atmosferze, przy filiżance herbaty w Klubie Seniora w Łużnej.

Wszystkie przedstawione powyżej działania przyczyniły się w istotny sposób do pobudzenia aktywności lokalnej społeczności poprzez rozbudzenie w uczestnikach potrzeby wspólnego uczestniczenia w przedsięwzięciach promujących literaturę i czytelnictwo.
Realizacja nie była by możliwa bez pomocy finansowej, którą udzieliło Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach Programu Ministra pn. Edukacja Kulturalna.
Nie mniej ważna była współpraca merytoryczna z  Instytutem Książki w Krakowie, Wójtem Gminy Łużna, Panem Mariuszem Tarsą, Klubem Seniora oraz Niepublicznym Przedszkolem "Tuptuś" w Łużnej.
Organizatorzy pragną wszystkim serdecznie podziękować, za wszelką otrzymaną pomoc.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. l ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.Wróć do spisu treści