Dożynkowe świętowanie w łużańskiej gminie - Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Przejdź do treści

Dożynkowe świętowanie w łużańskiej gminie

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Opublikowany przez w wydarzenia ·
Tegoroczne Dożynki, wpisujące się w cykl działań realizowanych pod wspólną nazwą Tradycja zamknięta w kłosach, na długo zapadną w pamięci organizatorów i wykonawców, bowiem za sprawą panującej epidemii miały one odmienny niż dotychczas charakter.
W tym roku poszczególne sołectwa gminy Łużna świętowały oddzielnie, każde w swojej rodzimej parafii. Jednak w żadnym stopniu zmieniona forma nie zmieniła treści obchodzonego Święta Plonów. Jak co roku 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny czyli Matki Bożej Zielnej, w Łużnej, Mszance, Woli Łużańskiej i Biesnej, barwne korowody żniwiarzy, przy dźwiękach skocznej muzyki ludowej udały się na Msze Święte, niosąc pięknie wykonane wieńce dożynkowe aby je poświęcić oraz podziękować Panu Bogu za obfite plony, a rolnikom za trud włożony w ich zebranie.
Po zakończeniu nabożeństwa przed każdym z kościołów członkinie stowarzyszeń częstowały tradycyjnymi potrawami i świątecznym ciastem. I chociaż nie było w tym roku koncertów zespołów artystycznych oraz wieczornej zabawy tanecznej, to atmosfera wspólnego świętowania udzieliła się uczestnikom uroczystości w równym stopniu jak w latach poprzednich.
Dożynkowe święto, to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań. To także czas refleksji nad tym, jak ważna jest ludzka solidarność i współdziałanie, aby było z czego dożynkowy chleb upiec i sprawiedliwie podzielić. Patrząc z radością na dożynkowy korowód pragniemy podziękować za kultywowanie tradycji, bo to ona nas współtworzy, niosąc wartości, którymi żyły pokolenia naszych przodków.
Dziękujemy za piękne, misternie wykonane, okazałe dożynkowe wieńce i dary żniwne, które niosą nadzieję, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie. Dziękujemy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić.
Przyłączmy się do słów naszego największego rodaka - Papieża Jana Pawła II, który mówił: Oddajcie hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.
Drodzy Rolnicy, z całego serca Wam dziękujemy!Zadanie pn. "Tradycja zamknięta w kłosach". Dofinansowano ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Copyright © 2020 Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej * Created by MiroR ™ Design Studio
Wróć do spisu treści