Aktualności - Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Przejdź do treści

Dożynki 2022 w Gminie Łużna

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej
Opublikowane przez HW w wydarzenia · 4 Sierpień 2022
Tygodnie i dni dzielące nas od tegorocznych Dożynek Gminnych, które odbędą się w dniu 15 sierpnia w Biesnej, to zazwyczaj okres wytężonej pracy, którą muszą wykonać Organizatorzy tak, aby jak najpiękniej i najdostojniej oddać hołd ciężkiej pracy rolników.

Nie inaczej jest w tym roku. Panie, ale także i panowie – członkowie stowarzyszeń działających w poszczególnych sołectwach naszej gminy oraz działającego w Łużnej Klubu Seniora, jak co roku wykonają wieńce dożynkowe, które zostaną poświęcone podczas plenerowej Mszy Świętej, która odprawiona zostanie o godzinie 15.00, na ołtarzu polowym, zlokalizowanym przy budynku Wiejskiego Domu Kultury w Biesnej.
Następnie wieńce zostaną zaprezentowane i przekazane Gospodarzom Dożynek. Wystawiona zostanie scenka rodzajowa przygotowania przez Panią Barbarę Tabiś wraz z grupą żniwiarzy z Łużnej.
Prezentacjom wieńców towarzyszyć będą degustacje potraw regionalnych związanych ze żniwami. Będą kołaczyki, chlebki, ciasta, oraz potrawy, które dawniej żniwiarze zabierali w pole, aby posilić się w przerwach pomiędzy kośbą. Swoje umiejętności zaprezentują uczestnicy warsztatów muzyki ludowej realizowanych w ramach projektu pn. "Z kłosów tej ziemi – tradycyjne święto plonów w Gminie Łużna".

W ramach tegorocznych Dożynek, bezpośrednio po zakończeniu Mszy Świętej odbędzie się także uroczyste otwarcie i przekazanie do użytkowania nowowybudowanego obiektu Wiejskiego Domu Kultury w Biesnej.

Organizatorzy przygotowali bogatą część artystyczną. Wystąpią artyści Estrady Śląskiej oraz zespół
disco-dance "Greso". Przygotowano także prezentacje tradycyjnego rzemiosła. Będzie można skosztować pieczonego wieprza oraz posilić się w licznych stoiskach gastronomicznych. Atrakcją dla dzieci będzie dmuchane wesołe miasteczko.
Szczegóły wydarzenia znajdą Państwo na afiszach. Na koniec Organizatorzy zaproszą na ogrodową potańcówkę z zespołem muzycznym "Awans".

Święto Plonów stanowi część naszej pradawnej tradycji. Jest dla nas wszystkich czasem radości i podziękowań. Tym bardziej zachęcamy wszystkich mieszkańców naszej gminy do włączenia się we wspólne świętowanie tak, aby móc wspólnie podziękować Panu Bogu za plony, a rolnikom przekazać wyrazy szacunku i wdzięczności za ich ciężką pracę i codzienny trud.


Copyright © 2023 Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej * Created by MiroR ™
Wróć do spisu treści